شهید محمد سپهری

نام رزمنده :
تاریخ تولد : 1347/10/15
محل تولد : تهران
تاریخ شهادت : 1366/05/15
محل شهادت : ارتفاعات دوپازای سردشت
نام پدر : ابوالقاسم
نام مادر : فاطمه
شغل : بسیجی
تحصیلات : دیپلم ریاضی
دسته اعزامی : بسیج
نحوه شهادت :  اصابت گلوله به قلب و گیجگاه
کشور شهادت : ایران
عملیات : نصر 7
محل مزار : گلزار شهدای بهشت‌زهرا (س)
قطعه : 27
ردیف : 57
شماره : 14
شهید محمد سپهری (3)
زندگی نامه رزمنده

پانزدهم دی ۱۳۴۷ در شب شهادت امام محمدباقر علیه‌السلام، در تهران و در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش ابوالقاسم، خیاط بود و مادرش، فاطمه نام داشت. محمد سومین فرزند خانواده بود، مادر اشاره دارند به بدنیا آمدن بسیار راحت محمد، مادر می‌گویند زمانی که محمد را باردار بودن چون در دوران ستم‌شاهی بودند و محمد سومین فرزندشان است، شاید با مشکلات زیادی مواجه شوند. اما همسران که ایشان هم به شهادت رسیدن، همیشه دلداری می‌دادند که ما از آینده درخشان کودک خبر نداریم، و شاید این کوک عالمی بشود و ما خبر نداریم.

از کودکی بسیار صبور، آرام، متین و مهربان بود و اهل عبادت و تهجد (شب‌زنده‌دار) بود. نمازش را اول وقت می‌خواند و به همراه پدر در اکثر مواقع در مساجد شرکت می‌کرد و در سنین نوجوانی هم به فعالیت‌های فرهنگیان روی آورد.

همان‌طور که ذکر شد، محمد اهل عبادت و تهجد بسیاری بود و همیشه نیمه‌شب‌ها بیدار می‌شد و نماز شبش هیچ‌وقت ترک نمی‌شد و در بیشتر مواقع روزه بود، همچنین نماز اول وقت محمد هیچگاه ترک نمی‌شد و حتی اگر نماز صبح دیر بیدار می‌شد (خیلی کم اتفاق می‌افتاد) در دفترش می‌نوشت که به دلیل دیر بیدارشدن امروز را روزه می‌گیرم یا اینکه دو روز را روزه می‌گیرم.

محمد از کودکی ذهن فوق‌العاده‌ای داشت بسیار باهوش بود، دوران ابتدایی خودش رو به‌خوبی گذراند، البته همراه با اعتراضاتی که در راهپیمایی‌های اوایل انقلاب داشت.

دروس را خیلی خوب فرامی‌گرفت و به همین دلیل با نمرات خوبی قبول شد. اطرافیان می‌گویند: ذهن محمد جستجوگر بود و از کودکی و دوران ابتدایی سؤالات مختلفی از معلم می‌پرسید و تا رسیدن به پاسخ سؤالات آرام و قرار نداشت. در مدرسه از معلمان فراتر از درس سؤالاتی می‌پرسید و سؤالات بالاتر از سن و سالش بود، به‌طوری‌که حتی معلم‌ها در پاسخ به سؤالات ناتوان بودند.

مدیر و معلمان به پدر و مادر محمد توصیه کردند که در مدارس نمونه ثبت‌نامش کنند و به همین ترتیب محمد را در مدرسه مکتب از سادات سپاه ثبت‌نام کردند و علاوه بر این که دروس دبیرستان رو فرامی‌گرفت، دروس حوزه رو هم در حال فراگرفتن بود. در دوره‌ای که جنگ تحمیلی آغاز شده بود محمد آرام و قرار نداشت و اصرار زیادی داشت که به جبهه برود. در اوایل دوره جنگ محمد دیپلم خود را اخذ کرد.

به‌عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. پانزدهممرداد ۱۳۶۶، در سن ۱۹ سالگی در ارتفاعات دوپازا بر اثر اصابت گلوله به قلب و گیجگاه شهید شد. مزار او در بهشت‌زهرای تهران واقع است. پدرش ابوالقاسم نیز شهید شده است.

اطلاعات مرتبط با رزمنده
شب‌های عملیات (راوی: حجت‌اله عالی)
شب‌های عملیات (راوی: حجت‌اله عالی)
ارادت به حضرت فاطمه (راوی: دوستان شهید)
ارادت به حضرت فاطمه (راوی: دوستان شهید)