شهید علی فخارنیا

نام رزمنده :
تاریخ تولد : 1347/03/10
محل تولد : تهران
تاریخ شهادت : 1367/05/06
محل شهادت : اسلام‌آباد غرب
نام پدر : منصور
نام مادر : کبری
شغل : پاسدار
تحصیلات : سیکل
دسته اعزامی : سپاه پاسداران
نحوه شهادت : حوادث ناشی از درگیری
کشور شهادت : ایران
عملیات : مرصاد
محل مزار : گلزار شهدای بهشت‌زهرا (س)
قطعه : 53
شماره : 10
علی فخارنیا
زندگی نامه رزمنده

دهم خرداد ۱۳۴۷، در تهران چشم به جهان گشود. پدرش منصور، معمار بود و مادرش، کبرا نام داشت. این شهید والامقام دارای ملیت ایران و مذهب اسلام شیعه بود. تا پایان سوم راهنمایی درس خواند. از سوی سپاه پاسداران در جبهه حضور یافت. ششم مرداد ۱۳۶۷، در سن ۲۰ سالگی و در عملیات مرصاد با سمت مسئول گروهان در اسلام‌آباد غرب بر اثر اصابت ترکش توسط نیروهای عراقی شهید شد. مزار او در بهشت‌زهرای تهران واقع است.

علی فخارنیا فرزند انقلابی و گمنام امام از اخلاص بالایی برخوردار بود و بر این مدعا همین بس که کسی حتی نزدیک‌ترین افراد از کارنامه عملیاتی وی اطلاع کاملی ندارند و نمی‌دانند که او در چند عملیات شرکت کرده و یا چند بار ترکش‌خورده، مجروح و یا شیمیایی گشته است .
صدمه پذیری در راه حق را به شکل ناشناس و گمنام خوش داشت و فقط در دفعاتی که میزان جراحت وی بالا بوده و علی مدتی در بیمارستان بستری می‌گشت خانواده و دیگران مطلع می‌شدند که علی مجروح گردیده است.
دو بازوی وی در عملیات ترکش‌خورده و شکسته بود و در اثر سلاح شیمیایی دشمن دچار آسیب شده بود ولی باز خنده با صفایش از لبانش دور نمی‌شد و با شوق وصف‌ناپذیری از جبهه و عملیات سخن می‌گفت .
در عملیات والفجر مقدماتی و عملیات والفجر یک در تپه‌های رملی فکه، عملیات والفجر سه در منطقه مهران و در عملیات والفجر چهار روی قله‌های مرتفع کانی مانکا تحرک بسیار خوبی از خود نشان می‌داد. در عملیات هورالهویزه در اواخر سال ۱۳۶۳ شرکت داشت و قبل از آن در جزایر مجنون به همراه دیگر رزمندگان در عملیات خیبر جان‌فشانی کرد. در عملیات والفجر ۸ فتح فاو علی نبرد سخت و حماسه‌ای داشت.

اطلاعات مرتبط با رزمنده
قشنگ‌ترین دوره زندگانی (راوی: حجت‌اله عالی)
قشنگ‌ترین دوره زندگانی (راوی: حجت‌اله عالی)
فرجام انتظار
فرجام انتظار
ارجمندی (راوی: مجید صفار)
ارجمندی (راوی: مجید صفار)